Athletics‎ > ‎Hall of Fame‎ > ‎

2010 Inductees

Inductees by Year → 2008 2009 2010
Ken Cox 1950 Basketball · Football
Larry Fogelstrom 1957 Football · Basketball · Baseball · Track
Donald Biagi 1960 Track · Football · Basketball
Curt Pihl 1970 Football · Basketball · Baseball · Tennis
Randy Hanson 1971 Baseball · Football · Basketball
Doug Parker 1972 Basketball 
Brad Drennan 1974 Basketball · Football · Baseball
Kurt Heffernon 1977 Wrestling · Football · Baseball
Teri Johnson 1977 Basketball · Softball · Volleyball · Track
Paul Flenoid 1978 Football · Wrestling
Lanny Clark 1981 Wrestling
Jesse Quay 1994 Wrestling · Baseball

Special Category

Andy Heffernon ----- Community Supporter · Athletic Booster
Judi Larry Tannahill ----- Community Supporter
Debbie Wanlin ----- Coach Volleyball, Basketball, Badminton · Athletic Director

Teams 

1957 Men’s Basketball (Undefeated EB-DVAL Champion)

Don Biagi, Fred Brown, Gene Callan, John Carmelich, Frank Catalano, Larry Fogelstrom, Bob Millinich, Pete Olson, Henry Paden, Dennis Senior, Fred Spearin, Wes Tamm, Charles Thompson, Dan Torrez, Bob Yarrigle

Manager - Herbert Tamm
Manager - Sigurd Tippel
Coach - Craig Ortlieb
Coach - Charlie Clarke

1972 Men’s Track (FAL Champion NCS Division Champion, 4th in State Meet)

Chris Bell, Joe Bennett, Keith Charles, Dan Corvello, Robin Dalton, Eric De La Torre, Ken Fletcher, Darrell Flenoid, Ralph Fruguglietti, Reggie Johnson, Dan Kaupas, Tim Kentfield, Richard Lewis, Mike Lindberg, Terry Lomax. Marco Meniketti, Don Morishige, Dann Myers, Bob Nichols, Glen Pelosi, Franco Reggi, Paul Rose, Bill Rounds, Rueben Roy, Mike Shavers, Glenn Sasaki, Gust Theopolus, Michael Tom, Dotson Wilson

Coach - Charlie Clarke
Coach - Joe Cruz

1973 Men’s Golf (FAL Champion)

Mike Armstrong, Doug Harker, Steve Harker, Bob Jocobson, John Lighthall, Dave Nicholls, Charlie Potts, Brooks Wampler

Coach - Bill Nash

1979 Baseball (ACAL Champion, East Bay Champion)

Mark Ayers, Keke Ayo, Jeff Chamness, David Ford, Anthony Freeman, David Gaskin, Angelo Gilbert, Dixon Greer, Mike Johnson, Joe Morrison, John Peyovich, Alfonso Reese, Jon Sanders, Bobby Sujishi, Richard Valenzuela, Gary Williams, Cedrick Wright, Joe Ybarra

Coach - Phil Wanlin

1997 Women’s Volleyball (ACCAL Champion, North Coast Section Champion)

Michelle Brazill, Elizabeth Collister, Theresa Esparrago, Yolanda Hagar, Charity Harbo, Laura Jensen, Lauren Mack, Mia Narell, Elizabeth Watty Maria Zupo

Coach - Konrad Ott